ÚvodO společnostiAktualityKdyž upadnete na namrzlém chodníku, můžete žádat o odškodnění

Když upadnete na namrzlém chodníku, můžete žádat o odškodnění

16. ledna 2020 | Rubriky: Aktuality

Když upadnete na namrzlém chodníku, můžete žádat o odškodnění

Mrazivé počasí dokáže nadělat velkou neplechu. Netrápí jen řidiče, kteří v mrazivých dnech nenastartují nebo nezvládnou jízdu na namrzlé silnici. Ohrožuje chodce. Obtěžuje i majitele domů, kteří musí řešit nejen havárie na vodovodních potrubích. A tím to rozhodně nekončí. Víte, jaké nejčastější škody jsou se zimou spojeny?

Úraz na zledovatělém chodníku

Víte, že když uklouznete na neudržovaném namrzlém chodníku, můžete se dožadovat náhrady? Podle zákonu o pozemních komunikacích je za stav chodníku zodpovědný jeho vlastník. Často to bývá obec. Nehodu tohoto typu kryje pojištění odpovědnosti.

Samozřejmě i zde platí určitá logika. Chodec se musí na chodníku pohybovat rozumně a předpokládat, že může být namrzlý. V případě, že se prokáže, že majitel chodníku nemohl na schůdnost upozornit, zmírnit nebo ji odstranit, vyplatí pojišťovna náhradu škody.

Poškozený může v případě úrazu hlásit škodu také své pojišťovně a nárokovat její úhradu z úrazového pojištění.

Prasklá vodovodní trubka

Častější výkyvy teplot v zimních měsících neprospívají především vodovodním potrubím, která často praskají. Únik vody bývá jednou z nejčastějších pojistných událostí.

Proti škodám, které voda může napáchat, se můžete chránit sjednáním pojištění nemovitosti i domácnosti. Nezapomeňte i na to, že nesmíte podcenit zimní přípravu a zabezpečení, aby vám pojišťovna nezkrátila úhradu při plnění pojistné události.

V pojistných podmínkách bývá často uvedeno, že jste povinni zajistit, aby vodovodní zařízení v nepoužívané budově bylo vyprázdněno, udržováno vyprázdněné a přívod vody byl řádně uzavřen. Proto, když svou nemovitost opouštíte na více než tři dny, je nutné tyto úkony provést.

Pád rampouchu

Věděli jste, že za pád sněhu či rampouchu ze střech domů zodpovídají majitelé nemovitostí? Jsou povinni o nemovitost pečovat a předcházet těmto situacím. Když dojde ke škodě, pojišťovna zjišťuje, zda majitel něco nezanedbal a zda mohl škodě zabránit. 

Pokud dojde ke škodě i přes dodržení všech bezpečnostních zásad, může majitel či správce budovy nárokovat náhradu škody z pojištění odpovědnosti.

Polámání stromů námrazou

Poškození majetku následkem pádu stromu, který nevydržel tíhu sněhu či námrazu, můžete vyřešit z pojištění nemovitosti. Když půjde o poničení auta, může v určitých případech škody pokrýt i havarijní pojištění vozidla.

Jestliže strom nebo větve z vašeho pozemku poškodí majetek sousedovi, můžete vzniklou škodu řešit prostřednictvím pojištění občanské odpovědnosti.

Nezapomínejte na sousedy

Pokud kvůli vyteklé nebo zamrzlé vodě způsobíte škodu někomu jinému (například sousedovi), je vhodné mít sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu. Dokonce lze pojistit i výdaje za ztrátu vody (vodné a stočné) nebo havárii rozvodů.

Chcete mít jistotu, že budete na případné zimní škody připraveni? Neváhejte nás kontaktovat, naši specialisté ze sítě INSIA vám rádi poradí.

KONTAKTUJTE NÁS

Zdroj: Novinky.cz

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn