ÚvodO společnostiAktualityFotovoltaika vám ušetří peníze za elektřinu

Fotovoltaika vám ušetří peníze za elektřinu

28. března 2019 | Rubriky: Aktuality

Fotovoltaika vám ušetří peníze za elektřinu

Víte, že můžete vyžít slunce k výrobě vlastní elektrické energie? Fotovoltaika je metoda přeměny slunečního záření na elektřinu. Populární je především proto, že dokáže ušetřit peníze. Zajímavá je i pro svoji energetickou soběstačnost a šetrnost k životnímu prostředí.

 


Fotovoltaické panely se instalují buď na střechy rodinných domů nebo ve velkých celcích na předem vybrané plochy, popřípadě budovy sloužící k podnikatelským záměrům.

Proč využívat Fotovoltaiku?

 • Finanční úspora
 • Energetická soběstačnost
 • Šetrnost k životnímu prostředí
 • Dlouhá životnost a nízké náklady na údržbu
 • Snadná a rychlá instalace
 • Možnost získat dotaci

Vlastní fotovoltaické elektrárny se těší stále větší oblibě a to z důvodu rychlé instalace bez výrazného narušení chodu provozu. Mezi další plusy můžeme určitě řadit i její dlouhou životnost a minimální údržbu. Navíc lze získat dotaci z vládního programu Nová zelená úsporám.

Jak je to s pojištěním

Než zhodnotíme možná hrozící nebezpečí těchto zařízení, je třeba si uvědomit, co je pro tato zařízení stěžejní a na tomto základu navrhnout jejich pojistnou ochranu.

Fotovoltaika obecně je závislá na klimatických podmínkách a bodě jejího umístění. Je třeba zohlednit polohu, kde se nachází, zda v zástavbě nebo na zelené louce. Pokud je to možné, volíme vždy jižní stranu a mapujeme:

 • zastínění okolními budovami, stromy, apod., (může snižovat výkon)
 • energetickou soběstačnost a nezávislost na dodávkách elektřiny ze sítě, alespoň částečně a současně i ohleduplnost k životnímu prostředí, která je dnes na prvním místě
 • cena se odvíjí od 1 kWp instalovaného výkonu (kilowattpeak = kilowatt špičkového výkonu)
 • nejnákladnější typ fotovoltaické elektrárny vzniká tehdy, kdy je vyrobená energie akumulována do speciálních baterií
  Malé množství solárních panelů umístěných na střeše stavby, se řeší v rámci pojištění stavebních součástí. Když je těchto panelů více, jde přímo o pojištěním fotovoltaických elektráren.

Prvotní přihlédnutí patří k živelním nebezpečím jako je vichřice, krupobití a tíha sněhu. Dalším podstatným rizikem je přepětí v síti a možnost odcizení nebo vandalismu. Pokud se jedná o velkoplošné elektrárny na zelené louce, je vhodné počítat i s povodní a záplavou. Vhod by mohlo přijít i pojištění přerušení provozu v důsledku živelních nebo strojních nebezpečí, ale není to podmínkou.

Důrazně doporučujeme nepodcenit pojištění, protože se to může hrubě nevyplatit!

Přemýšlíte o vlastní fotovoltaické elektrárně? Chcete mít jistotu, že budete mít správně
nastavené pojištění?
Kontaktujte nás, naši specialisté vám rádi pomůžou!

KONTAKTUJTE NÁS

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn