ÚvodO společnostiAktualityFinance a pandemie: Jaké máte možnosti?

Finance a pandemie: Jaké máte možnosti?

9. dubna 2020 | Rubriky: Aktuality

Finance v době pandemie: Jaké máte možnosti?

Koronavirus změnil svět. Život vyklouzl ze zajetých kolejí a nikdo neví, kdy se vrátí do normálu. Nacházíme se v krizi, která nás ohrožuje zdravotně, emočně i finančně. Spousta z nás si musí utahovat opasek. S financemi se musí zacházet rozumně a v této době to platí dvojnásob. Víte, na co máte v téhle době nárok?

 

Máte potíže se splácením úvěru? Odložte si splátky!

Většina bank umožňovala dobrovolně odklad hypoték již v počátcích pandemie. V každém případě před pár dny vláda schválila návrh na odložení splátek bez hlubšího zkoumání, a to pro téměř všechny typy úvěrů (hypotéky, podnikatelské i spotřebitelské úvěry).

Jak postupovat?

Kontaktujte vaši banku a požádejte o odklad splátek. U většiny bank to zvládnete i přes internetové bankovnictví nebo prostřednictvím jednoduchého formuláře, který najdete na webových stránkách vaší banky.

Banka nebude vaši žádost hlouběji posuzovat, důležité ovšem je, zda jste v minulosti neměli problém se splácením. Pokud nemáte žádnou splátku po splatnosti déle jak 30 dní, odklad vám umožní. Jen mějte na paměti, že se jedná o přerušení splácení, nikoliv odpuštění splátek.

Hypotéky v době koronavirové

ČNB zmírnila doporučené limity pro posuzování nových hypoték. Limit ukazatele LTV (výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti) se z původních 80 % zvyšuje na 90 %. Limit ukazatele DSTI (součet všech měsíčních splátek vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele) se z dosavadních 45 % zvyšuje na 50 %.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že získat hypotéku je teď jednodušší, nemusí tomu tak být. Stále se jedná pouze o doporučení ČNB, kterým se banky nemusí řídit.

Životní pojištění většinou funguje

Většina pojišťoven by měla zdravotní komplikace či smrt koronavirem plnit. Výluku na epidemii či pandemii by mohla uplatnit například ČSOB Pojišťovna. Omezení plnění by mohlo nastat i u Allianz
v případě, že by epidemie narostla do extrémního rozsahu.

Jen je třeba počítat s tím, že se pojištění v drtivé většině případů nevztahuje na preventivní opatření - karanténu. Ve výjimečných případech karanténu proplatí Generali Česká Pojišťovna nebo Kooperativa.

Zkontrolujte si pojistné smlouvy. Můžete i ušetřit...

Během nouzového času má většina z nás více času. Využijte jej a věnujte pozornost kontrole svých stávajících finančních a pojistných smluv.

Chcete zdarma zkontrolovat vaše pojistné smlouvy a zjistit, zda můžete ušetřit? Kontaktujte nás, naši specialisté se vám budou rádi věnovat!

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn