ÚvodO společnostiAktualityEkologické bydlení jako nejlepší investice do budoucnosti

Ekologické bydlení jako nejlepší investice do budoucnosti

31. března 2022 | Rubriky: Aktuality

Ekologické bydlení jako nejlepší investice do budoucnosti

Rekordní inflace a rostoucí ceny energií vedou majitele rodinných a bytových domů k zamyšlení se nad možnostmi, jak snížit energetickou náročnost nemovitosti a jak do budoucna splnit přísnější požadavky na dodržení ekologických a energetických limitů.Evropská komise chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov. Od počátku září bude v České republice zakázáno provozovat kotle na tuhá paliva, které jsou zařazeny do nižší než 3. třídy.

Stále větší důraz bude kladen na využívání obnovitelných druhů energií, na kvalitu tepelně technických vlastností budov a využívání dalších technologií šetřících energii.

Jak mít ekologičtější bydlení?

Zateplení fasády a střechy zabrání nejen tepelným únikům v zimním období, ale také přehřívání interiéru v období léta.

Vytápění tepelným čerpadlem je mnohem levnější než topení elektrokotlem, plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva.

Fotovoltaická elektrárna vyrobí vlastní elektřinu s možností akumulace do ohřevu vody nebo do baterií. V kombinaci s dobíjecí stanicí lze nabíjet elektromobil.

Solární ohřev zajistí ohřev vody nejen pro domácnost, ale také v bazénu.

Možnosti financování

Ministerstvo životního prostředí nabízí řadu dotací. Kotlíková dotace je určená na výměnu zastaralých kotlů pro domácnosti s nízkým příjmem nebo seniory. Širokou škálu dotací nabízí Nová zelená úsporám.

Dotace ale nepokryjí celý investiční záměr. Řešení nabízejí některé banky a stavební spořitelny se zvýhodněnými „zelenými“ úvěry. Klientům, kteří se rozhodli využít úvěr na energeticky šetrné bydlení, nabízejí kromě příznivějších úroků také různé slevy na ocenění, odpuštění poplatků a další výhody. Zelené hypotéky už nabízí ČSOB, Hypoteční banka, Česká spořitelna a Spořitelna České spořitelny.

Chcete ohledně možností financování poradit? Kontaktujte nás, profesionálové ze sítě INSIA vám rádi poradí.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn