ÚvodO společnostiAktuality7 tipů, jak zachránit domácí rozpočet a neskončit na dně

7 tipů, jak zachránit domácí rozpočet a neskončit na dně

24. dubna 2020 | Rubriky: Aktuality

7 tipů, jak zachránit domácí rozpočet a neskončit na dně

Ačkoliv se vládní opatření ohledně pandemie pomalu uvolňují, domácí rozpočty čekají krušné časy. Ve vzduchu je cítit nejistota a o krizi už nikdo nepochybuje. Myslet pozitivně a neklesat na mysli je důležitější, než kdy jindy. Ale jen pozitivní myšlení situaci nespraví. Je potřeba jednat! Víte, co můžete udělat proto, abyste se vyhnuli tvrdému přistání?

V době pandemie se ukáže, kdo myslel na zadní kolečka a kdo ne. Dnes je přesně ten čas, kdy se rezervy budou hodit. Lidem, kteří si neodkládali, hrozí zadlužení.

Ani ty největší optimisté už nevěří tomu, že za měsíc bude všechno v pořádku a svět se vrátí do starých kolejí. Chce to záchranou brdu, plán, díky kterému těžší období přečkáte. Jaký?

Osekejte výdaje

Co udělat jako první? Omezte výdaje. Nepořizujte si věci a služby, které nutně nepotřebujete. Mezi náklady, které nejsou urgentní, patří například nákup nového oblečení, mobilu, dovolené, auta, rekonstrukce bydlení atd.

Omezte spoření

Spoření je důležité, ale nemá smysl spořit, když nevíte, zda příští měsíc zvládnete zaplatit složenky. Ovšem ne všechna spoření můžete jen tak přestat platit. Prokonzultujte to raději se svým finančním poradcem.

Sáhněte do rezerv

Nepomohly předchozí kroky? Pak je potřeba sáhnout do rezerv. Samozřejmě, pokud je máte. Nejdříve byste měli použít krátkodobé rezervy a konzervativní spoření. Máte akcie? Prodej akcií
se v této době nemusí vyplatit, protože hrozí příliš velké ztráty.

Nejdříve sáhněte na běžný účet, až potom na spořicí účet. Dále zvažte, s ohledem na výpovědní lhůtu, vypovězení stavebního spoření a ukončení termínovaných vkladů, popřípadě výběr z fondů peněžního trhu.

Odložte splátky

Máte potíže se splácením úvěru? Odložte si je! Sněmovna schválila návrh odložení splátek, který se týká téměř všech úvěrů (hypoték, spotřebitelských a podnikatelských úvěrů).

Kontaktujte vaši banku a požádejte o odklad splátek. U většiny bank to zvládnete i přes internetové bankovnictví nebo prostřednictvím jednoduchého formuláře, který najdete na webových stránkách vaší banky.

Banka nebude zkoumat vaše příjmy ani jejich pokles. Bude se zajímat jen o to, zda jste v minulosti neměli problém se splácením. Pokud nemáte žádnou splátku po splatnosti déle jak 30 dní, odklad vám umožní. Jen mějte na paměti, že se jedná o přerušení splácení, nikoliv odpuštění splátek.

Když úspory nestačí

Nepomohly vám předchozí rady? Pak nezbývá nic jiného, než se zadlužit. Levně a bezpečně. Vyhněte se všem nebankovním institucím, které budou chtít určitě využít současné situace.

Zkuste spotřebitelský úvěr. Stačí prokázat, že jej dokážete v budoucnu splácet. Sledujte ukazatel RPSN (roční sazbu nákladů). Spotřebitelský úvěr lze kdykoliv splatit s minimálními poplatky. Doporučujeme zvolit spíše delší splatnost s nižší splátkou. Výši úvěru zvolte tak, aby vám kompenzoval očekávaný propad v příjmu + navýšení o výdaje se splácením.

Další možností je refinancování hypotéky. Jde již o složitější proces, ale ve výsledku se může jednat
o nejvýhodnější řešení. Určitě kontaktujte vašeho finančního poradce.

Kreditní karta a kontokorent

Kontokorent ani kreditka nejsou výhodné úvěry, ale když to jinak nejde, můžou pomoci překonat krátkodobý výpadek příjmu a pokrýt nejzákladnější výdaje. Každopádně musíte mít jistotu, že peníze dokážete včas splatit. Mějte na paměti, že úroky jsou příliš vysoké!

Dlouhodobé rezervy a odkup z životního pojištění

Držíte dlouhodobé rezervy? Máte rezervotvornou pojistku? Zeptejte se svého investičního poradce, zda se nedají nějak využít. 

Bonusový tip: Zkontrolujte si pojistné smlouvy

Platíte si pojištění? Kontaktujte svého finančního poradce a požádejte ho o kontrolu vašich smluv. Třeba přijdete na to, že můžete ušetřit. 

Chcete zdarma zkontrolovat vaše pojistné smlouvy a zjistit, zda můžete ušetřit? Kontaktujte nás, naši specialisté se vám budou rádi věnovat!

 

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn