ÚvodO společnostiAktualityIvan Špirakus: Katedrála Notre-Dame zřejmě nebyla pojištěná

Ivan Špirakus: Katedrála Notre-Dame zřejmě nebyla pojištěná

17. dubna 2019 | Rubriky: Aktuality

Ivan Špirakus: Katedrála Notre-Dame zřejmě nebyla pojištěná

Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou v pondělí večer poničil požár, zřejmě nebyla pojištěna. Řekl to pro ČTK Ivan Špirakus, generální ředitel makléřské pojišťovací společnosti INSIA a.s.
foto zdroj: Týden.cz„Tyto ikonické historické stavby jsou velmi obtížně ocenitelné, a tudíž se zpravidla nepojišťují. Uvnitř katedrály byly však obrazy a jiné umělecké předměty. V případě, že byly některé tyto věci zapůjčeny, tak pravděpodobně pojištěny jsou," domnívá se Špirakus.

„Pokud požár zavinila stavební firma, která v katedrále prováděla opravy, tak asi jistě byla pojištěná na odpovědnost za škodu, ovšem s limitem v řádu desítek milionů eur," míní Špirakus.

To je však podle něj proti způsobené škodě jen kapka v moři. Mohla tam být i nějaká omezená pojistka na stavební práce, ale ta by také problém neřešila.

„V případě takovéto katastrofy u podobné stavby obvykle nastoupí stát či různé občanské sbírky, národní loterie a podobné způsoby získávání peněz," uvedl Špirakus.

Připomněl, že u kostelů kdysi dělala Česká pojišťovna speciální produkt omezený jen na pojištění střech, protože ty zpravidla padly požáru za oběť, zatímco silné kamenné zdi většinou zůstaly stát. V ČR má ministerstvo kultury speciální pojistku na všechny památky, ale s omezeným krytím, poznamenal.

Čeští odborníci si myslí, že katedrálu Notre-Dame se po požáru podaří opravit. Rekonstrukce ale bude trvat nejspíš i déle než deset let. Při obnově takto významné stavby ze středověku nelze podle expertů nic uspěchat a důležité bude využít v maximální míře původní originální technologie.

Převzato z: tyden-logo

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn